poznata nam je latinska izreka koju je prvi izgovorio veliki pjesnik Horacije i koja, u doslovnom prijevodu znači, „iskoristi dan“.
Vjerujemo da predstojeći Kongres menadžera u organizaciji HUM CROMA-e koji će se održati u Opatiji, 29.09.2022. godine u hotelu 4 Opatijska cvijeta, je dan koji možemo iskoristiti na najbolji mogući način u susretu s vodećim menadžerima Hrvatske i Europe, razmjeni iskustva te aktivnom sudjelovanju u networking-u.
Tema ovogodišnjeg Kongresa menadžera je
Iako je tema svevremenska i stalno prisutna, ona je danas i više nego aktualna. Nakon okončanja pandemije COVID-19 i popuštanja epidemioloških mjera u Europskoj uniji, istodobno sa željenim povratkom na „staro normalno“ danas svjedočimo tektonskim poremećajima u Europi i svijetu.
Kako i na koji način održati i unaprijediti poslovanje te odgovoriti na izazove, pitanja su na koja ćemo pokušati odgovoriti na kongresu u Opatiji. Na skupu će sudjelovati menadžeri iz vodećih hrvatskih i regionalnih kompanija, predstavnici akademske zajednice i nadležnih ministarstava, financijskih institucija, show businessa, predstavnici komplementarnih nacionalnih i međunarodnih udruženja te brojni veleposlanici akreditirani u Republici Hrvatskoj.
Cijena kotizacije:
a) 2.000,00 kn + PDV kotizacija za (kongres i ručak)
b) 2.750,00 kn + PDV kotizacija za (kongres, ručak i svečanu večeru)
Cijena kotizacije za članove HUM-CROMA-e:
a) 1.800,00 kn + PDV kotizacija (kongres i ručak)
b) 2.475,00 kn + PDV kotizacija (kongres, ručak i svečanu večeru)
Za Vas smo osigurali povoljnije cijene smještaja u hotelu Grand hotel 4 Opatijska cvijeta****
Rezervacije možete izvršiti putem linka Rezervacija smještaja CROMA 2022 ili na broj telefona 051/278 007
Kroz svoja izlaganja te konstruktivne panel diskusije svoje iskustvo, viziju , načine efikasnog suočavanja sa navedenim problematikama te nove trendove u liderstvu s Vama će podijeliti:
Većinski vlasnik M+ grupe i Predsjednik Nadzornog odbora IEDC Bled School of Management
Stjepan Orešković ima bogato iskustvo u znanosti kao profesor na nizu vodećih svjetskih sveučilišta i glavni istraživač međunarodnih znanstvenih projekata. U svijetu poduzetništva poznat je kao uspješan investitor i menadžer velikih privatnih kompanija. Uvjeren je da su snažne veze znanosti, tehnologije i poduzetništva ključ održivog razvoja.
Predsjednik je Nadzornog odbora IEDC Bled School of Management koja u edukaciji objedinjuje najbolje principe znanosti i poduzetništva.
Većinski je vlasnik M+ Grupe kompanije koja predstavlja originalan model razvoja i upravljanja globaliziranom burzovno listanom kompanijom. Temelj ima u obiteljskoj firmi u partnerstvu s privatnim ulagačima, svim obveznim mirovinskim fondovima u Hrvatskoj, više dobrovoljnih mirovinskih i privatnih investicijskih fondova te Mid Europa Partnersa vodećim investicijskim fondom za ulaganja u središnju i istočnu Europu sa sjedištem u Londonu. M+ grupa zapošljava više od 10.700 djelatnika u 15 zemalja. Kompanija ima sjedište u Zagrebu, a operativno djeluje na 62 tržišta Azije, Europske unije, Sjeverne Amerike i Pacifika.
Uspješno je radio je kao konzultant za na velikim projektima za međunarodne organizacije kao što su The World Bank, European Commission DG Science i World Health Organization.
Glavni je znanstveni istraživač (PI) Global Grand projetka financiranog od strane Pfizer Inc. koji uključuje više od 60 kliničkih, bihevioralnih i statističkih timova s Harvard Medical School – Massachusetts GeneralHospital te Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Autor je ukupno članaka, knjiga i poglavlja u knjigama kod vodećih svjetskih izdavača kao što su Springer Publishing, Elsevier Science, Wiley-Blackwell, Pergamon Press te Cambridge University Press
Profesor Orešković vodi zajedničke obrazovne, istraživačke i konzultantske projekte, međunarodne konferencije te predaje na vodećim sveučilištima u Sjedinjenim Američkim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj, Italiji, Njemačkoj i Sloveniji.
Njegovi znanstveni i poduzetnički projekti, aktivnosti i urednički članci predstavljeni su u svjetski vodećim znanstvenim časopisima Lancet i British Medical Journal te knjigama “Global Health Leadership and Management” (predgovor David Rockefeller), “Global Health Disparities” (Enku Kebede Francis) i “Urban Health” (predgovor Michael R. Bloomberg). Njegove ideje i projekti predstavljeni su u vodećim međunarodnim medijima uključujući i Bloomberg, Huffington Post, Reuters, Associated Press, CNN, BBC, RTL PTIT, NBC.
Predsjednica Uprave Podravke d.d.
Dr.sc. Martina Dalić osoba je s bogatim iskustvom u javnom i privatnom sektoru, ali i međunarodnim institucijama.
Na funkciju predsjednice Uprave Podravke d.d. dolazi s pozicije direktora društva za poslovno savjetovanje Callidus Certus d.o.o., čiji je i osnivač.
U svojoj karijeri u javnom sektoru bila je potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske i ministrica za gospodarstvo, poduzetništvo i obrt (2016. – 2018.), ministrica financija (2010. – 2011.), državni tajnik (2004. – 2008.) te pomoćnik ministra financija (1997. – 2000.). Karijeru u javnom sektoru počela je 1995. godine u Ministarstvu financija. Pored toga, 2011. godine izabrana je za zastupnicu u Hrvatskom Saboru te je taj mandat obnašala sve do 2015. godine.
Značajno iskustvo stjecala je i kroz privatni sektor pa je tako od 2008. do 2010. godine bila Predsjednik Uprave Partner banke Zagreb, a od 2000. pa sve do 2004. godine glavni ekonomist Privredne banke Zagreb, članice Intesa Sanpaolo Grupe.
U razdoblju 2015. do 2016. godine bila je stalni savjetnik za upravljanje javnim financijama u Međunarodnom monetarnom fondu, Washington DC.
U razdoblju 2005. do 2012. dr. sc. Martina Dalić bila je zamjenica glavnog pregovarača i pregovarač u pregovaračkom timu za pristupanje Republike Hrvatske u članstvo Europske unije za četiri poglavlja (Carinska unija, Oporezivanje, Financijska kontrola i Proračunske i financijske odredbe).
Martina Dalić je završila Ekonomski fakultet u Zagrebu, gdje je i započela svoju profesionalnu karijeru kao asistent na Katedri za organizaciju i management. Magistrirala je 1994. godine, a titulu doktora znanosti je stekla 2012. godine.
Autorica je brojnih stručnih i znanstvenih radova.
Zamjenica guvernera HNB
Dr. sc. Sandra Švaljek rođena je 23. veljače 1970. u Krapini. Diplomirala je 1992. na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 1995. magistrirala, a 2000. doktorirala u području fiskalne politike. Od 1992. do 2018. radila je u Ekonomskom institutu, Zagreb, gdje je stekla znanstveno zvanje znanstvene savjetnice. Autorica je i koautorica većeg broja znanstvenih i stručnih radova te poglavlja u knjigama iz raznih ekonomskih područja. Sudjelovala je i vodila brojne istraživačke projekte i predavala niz kolegija na preddiplomskim i diplomskim studijima.
Od 2000. do 2013. bila je članica Savjeta Hrvatske narodne banke. Bila je ravnateljica Ekonomskog instituta, Zagreb i predsjednica Upravnog vijeća Međunarodne diplomske škole za poslovno upravljanje (International Graduate Business School Zagreb – IGBS) od 2005. do 2013. godine.
Od lipnja 2013. do ožujka 2015. bila je zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba zadužena za gospodarstvo, pri čemu je od listopada 2014. do ožujka 2015. obnašala dužnost gradonačelnika. Od 2015. do 2018. bila je zastupnica u Gradskoj skupštini Grada Zagreba.
Odlukom Hrvatskog sabora zamjenicom guvernera Hrvatske narodne banke postala je 18. srpnja 2018.
Zamjenica guvernera koordinira i rukovodi poslovima iz područja Sektora za centralnobankarske operacije, Ureda unutarnje revizije, Sektora komunikacija i Ureda guvernera.
Suosnivač i operativni direktor Infobipa
Roberto Kutić jedan je od suosnivača i dio grupe poduzetnika i entuzijasta koji su utemeljili današnji Infobip. Vodnjanskom IT divu pridružio se 2009. kao operativni direktor, kako bi svoje bogato iskustvo po pitanju poslovanja i tehnologije usmjerio ka širenju Infobipa na globalno tržište. Njegova ekspertiza po pitanju izgradnje radnih timova, razumijevanja globalne radne kulture i razvoja poslovanja od velikog su značaja za dosadašnji, ali i budući Infobipov rast. Diplomirao je strojarstvo na istoimenom zagrebačkom fakultetu, a svoju je profesionalnu karijeru započeo u pulskom Uljaniku. Tamo je obnašao i funkciju direktora inženjerskog odjela te je nadgledao globalne i multidisciplinarne projekte u okviru inženjerstva, IT-ja, organizacijskih poboljšanja i odnosa među zaposlenicima. Također, predavao je računarstvo na Politehničkom fakultetu, gdje je ujedno pomogao mladim talentima približiti IT i telekomunikacijsku industriju.
President of IEDC-Bled School of Management, Slovenia, and President of CEEMAN, the International Association for Management Development in Dynamic Societies.
Professor Danica Purg is the President of IEDC-Bled School of Management, Slovenia, and President of CEEMAN, the International Association for Management Development in Dynamic Societies. She is also President of Alliance of Management Development Associations in Rising Economies, co-founded by CEEMAN, with the aim to accelerate the growth of relevant and excellent management education in the global markets that need it most.
Prof. Purg has received numerous national and international awards for her outstanding achievements in the field of international business education. The President of the Republic of Slovenia awarded her with the Honorary Order of Freedom for her contribution to management development in Slovenia and Central and Eastern Europe. In 2010, Prof. Purg received the 2010 International Educator of the Year Award by the Academy of International Business (AIB) for her outstanding achievements in international business education. In December 2018, she received the highest French order of merit “National Order of the Legion of Honour” for her dedication and support in strengthening bilateral relations among France and Slovenia, especially in the field of management education.
Prof. Danica Purg is professor of leadership and effective management at IEDC-Bled School of Management. She authored and co-authored several books and numerous articles on leadership issues. Her research focuses on looking for inspirations for managers from art and other professions. The article “Why art in management education? Questioning meaning” (2017), written together with colleague Ian Sutherland and published by the Academy of Management Review is very often quoted in management literature worldwide. In 2021 Springer published an update of the Hidden Champions research titled “Hidden Champions in Dynamically Changing Societies: Critical Success Factors for Market Leadership”, with Prof. Purg being the co-editor and co-author. She holds three Doctor Honoris Causa titles and two honorary professorship titles, and is a frequent guest speaker at universities around the world and at international conferences. From December 2019 till June 2020 Prof. Danica Purg served as the Acting Chair of the PRME (Principles of Responsible Management Education) Steering Committee, and successfully completed the task to transform PRME.
Dekan visokog učilišta Algebra
doc. dr. sc. Mislav Balković je rođen 1975. u Zagrebu, diplomirao je i magistrirao na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, a doktorirao je 2016. na istom sveučilištu.
Od 1998. je vezan uz područje obrazovanja, a od 2000. stalno je zaposlen u učilištu Algebra na mjestu ravnatelja gdje pokreće i sudjeluje u izvođenju ključnih razvojnih projekata Algebra grupe, da bi 2009. preuzeo funkciju dekana visokog učilišta Algebra.
Mislav je od 2008. angažiran na izgradnji visokog učilišta Algebra i njegovih studijskih programa i sustava osiguravanja kvalitete, a od tada postaje i aktivno uključen u inicijative koje promiču i izgrađuju obrazovanje na svim razinama. Tako je radio na aktualnoj Strategiji obrazovanja i znanosti, član je niza stručnih tijela poput; Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnologiju (2010-2016), povjerenstva za uspostavu HKO, povjerenstva za izradu zakona o obrazovanju odraslih, Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, Zakona o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju itd, te je predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca u obrazovanju (HUP-UPO) i sektorskog vijeća za elektrotehniku i računarstvo. Mislav je bio uključen u izradu i donošenje Zakona o HKO i pravilnika o registru HKO, a njegova doktorska disertacija te s njom povezana znanstvena istraživanja podloga su za uvođenje sustava priznavanja neformalnog i informalnog učenja temeljenog na paradigmi kvalifikacijskih okvira u Republiku Hrvatsku.
Predsjednik Uprave AD Plastik
Marinko Došen rođen je 1963. godine u Rijeci, gdje je diplomirao na tehničkom fakultetu te stekao zvanje magistar inženjer strojarstva. Završio je MBA na Zagrebačkoj poslovnoj školi – smjer naftni studij te je pohađao nekoliko dodatnih seminara i profesionalnih usavršavanja u zemlji i inozemstvu.
Marinko Došen svoju je karijeru započeo kao pripravnik u hrvatskoj petrokemijskoj industriji DINA-Petrokemija gdje je obnašao više rukovodećih i izvršnih funkcija uključujući poziciju predsjednika Uprave.
Radio je kao direktor investicijske kompanije Coca-Cola Bottling Energy te je vodio izgradnju nekoliko energetskih projekata u Mađarskoj. Bio je izvršni direktor i član uprave tvrtke Trast, jedne od vodećih logističkih kompanija u Hrvatskoj, nakon čega je kao predsjednik Uprave Mirne Rovinj vodio projekt operativnog restrukturiranja društva. U AD Plastik Grupu dolazi 2012. godine na poziciju generalnog direktora društva kćeri PHR u Rusiji.
Predsjednica Uprave Philip Morris Zagreb
Anita Letica predsjednica je Uprave tvrtke Philip Morris Zagreb d.o.o., odnosno glavna direktorica za hrvatsko i slovensko tržište multinacionalne kompanije Philip Morris International. Kompanija je to koja na globalnoj razini predvodi povijesnu transformaciju cijele duhanske industrije prema proizvodima smanjene štetnosti.
Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu te magistrirala poslovni menadžment na IECD Bled School of Management.
Kao Plivin stipendist, karijeru upravo započinje u Plivi gdje stječe desetogodišnje poslovno i upravljačko iskustvo, prvenstveno na pozicijama iz područja financija i poslovnog planiranja te kroz razne internacionalne projekte i edukacije.
2008. godine pridružuje se Philip Morris-u gdje nakon financija, preuzima pozicije rastuće odgovornosti iz različitih područja poslovanja poput planiranja, poslovne inteligencije i razvoja poslovanja. Cijelo to vrijeme odgovorna je za veći broj tržišta i upravlja dislociranim timovima iz različitih zemalja. Takvo iskustvo i izvrsni rezultati su je 2015. godine doveli na poziciju generalne direktorice Philip Morrisa za tržište Hrvatske. Već 2018. godine promovirana je na trenutnu poziciju te, uz Hrvatsku, postaje odgovorna i za Philip Morrisovo poslovanje u Sloveniji.
Anita Letica donosi više od dva desetljeća bogatog poslovnog iskustva u multinacionalnim kompanijama, iskustvo iz različitih industrija i s više tržišta. Sa stavom da raznolikost mišljenja i perspektiva te uključivost svih dovode do najboljih ideja, a time i boljih poslovnih rezultata, pokazala je sposobnost uspješnog vođenja raznolikih i dislociranih timova kroz brojne izazove te kontinuirano sa svojim timom niže poslovne i organizacijske uspjehe.
Vlasnik Hermes International d.o.o.
Neb Chupin je vlasnik i osnivač tvrtke Hermes International d.o.o. iz Sračinca, osnovane 2005., a koja se bavi proizvodnjom i distribucijom ekoloških i prirodnih džemova, namaza i sokova. Hermesovi proizvodi su na domaćem i europskom tržištu poznati pod brendom Dida Boža, dok su na tržištu SAD-a prezentirani pod brendom Dalmatia. Tvrtka je nastala logičnim slijedom, nastavno na izrazito uspješno poslovanje američke tvrtke Dalmatia Import Group, čiji je Neb začetnik uz partnericu Maiu Magee. Temeljem značajnog interesa Amerikanaca za kvalitetan džem od smokve, otvaranje poduzeća u Hrvatskoj s vlastitim proizvodnim pogonom je bio logičan korak koji je omogućio zadovoljenje potreba tržišta SAD-a za takvim proizvodom, a naknadno omogućio i predstavljanje srodnih proizvoda.
Kao poduzetnik, Neb ne pristaje na kompromise kada se radi o održavanju najviše kvalitete proizvoda u danim uvjetima poslovanja, pošto je višegodišnjim trudom i zalaganjem uspio u naumu da pozicionira Dida Boža proizvode među najpoznatije domaće premium brendove unutar industrije robe široke potrošnje i proizvodnje hrane.
U slobodno vrijeme Neb se bavi glumom i produkcijom, s čime je započeo u Bostonu 2010.g. upisavši se u glumačku školu. Preseljenjem u Los Angeles nekoliko godina kasnije njegova glumačka karijera je doživjela uzlet, te je imao prilike bio dio glumačke postave uz bok holivudskim velikanima poput Johna Travolte. Netom prije početka pandemije u Dubrovniku je snimljen SF film The Islander za koji je Nebov život bila inspiracija.
Osnivač i direktor MPG-a
Joe Bašić je osnivač i direktor MPG-a, vodeće marketinške i promocijske agencije u jugoistočnoj Europi. Nakon završetka obrazovanja na kanadskoj IVEY SCHOOL of BUSINESS, Joe Bašić je stekao preko 25 godina iskustva u Sjevernoj Americi i Europi. Radeći s vodećim svjetskim i regionalnim kompanijama, kreirao je i implementirao mnoge jedinstvene i učinkovite marketinške strategije sa odličnim rezultatima. Ključan faktor uspjeha i karakterističan potpis MPG agencije je tzv. MPG 3 POINT APPROACH.
Korištenje ove dokazane tehnike kroz RETAIL, DIGITAL i LIVE kanale, MPG kreira INSPIRIRANE TRENUTKE pretvaranjem milijuna kupaca godišnje, u potrošače. Danas MPG ima urede u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji i Makedoniji sa više od 400 stalno zaposlenih. MPG je od 1997. godine organizirao neke od najvećih događanja: Umagination, Adria Music Conference, Ultra Europe Music Festival, MTV Summerblast i mnogo koncerata uključujići koncert Justin Biebera, Stinga i Will Smitha.
CEO at AVELANT LTD
Gospođa Ariana Vela jedna je od vodećih stručnjakinja za fondove Europske unije u Hrvatskoj i regiji. Njezino 19-godišnje radno iskustvo, u kombinaciji s odličnim poznavanjem pravnog, institucionalnog i financijskog okvira u kojem nastaju projekti, osiguravaju kvalitetu usluge te uspješnost društva AVELANT d.o.o. Autorica je prve knjige o pripremi i provedbi projekata financiranih iz ESI fondova „Menadžment ESI fondova” koju je izdala Školska knjiga. Također je osnovala Učilište EU projekti, prvo hrvatsko učilište specijalizirano za edukaciju o fondovima Europske unije i projektnom menadžmentu sa sjedištem u Zagrebu. U sklopu Učilišta do sad se obrazovalo preko 11.000 polaznika. Neke od tema koje su pokrivene na nastavi uključuju pripremu i provedbe projekata, izradu studije izvodljivosti, izradu poslovnih planova, provedbu projekata u skladu sa Zajedničkim nacionalnim pravilima, informacije o javnoj nabavi, monitoring i evaluaciju projekata. Klijenti mogu birati između jednodnevnih seminara, radionica i treninga za grupe ili mogu odabrati višemjesečne obrazovne programe. Nastavu je moguće održavati u prostorima Učilišta, in-house u tvrtkama ili putem online platformi.
Jedan od prioriteta gospođe Vele je i jačanje informiranosti o EU fondovima zbog čega je pokrenula prvi hrvatski portal o EU fondovima eu-projekti.info na kojem se objavljuju najnovije provjerene informacije o mogućnostima financiranja projekata iz fondova Europske unije. Portal mjesečno posjeti oko 30.000 posjetitelja, a moguće se i pretplatiti na tjedni elektronski newsletter ako želite primati najnovije vijesti iz EU fondova na vašu mail adresu. Osim web portala gospođa Ariana Vela redovito daje intervjue i gostuje u emisijama kako bi svoje znanje podijelila sa širom publikom.
Od uspješno provedenih projekata valja istaknuti infrastrukturni projekt cestovne povezanosti s Južnom Dalmacijom u sklopu kojeg je izgrađen Pelješki most i pristupne ceste te projekt izgradnje mosta kopno-otok Čiovo sa spojnim cestama za naručitelja Hrvatske ceste d.o.o. Za istog naručitelja gospođa Ariana Vela također je radila kao voditeljica projekta izrade Studije za pružanje multimodalnih informacija u prometu. Uspješno je pripremila i provela projekt kreativnog inkubatora za grad Sisak te projekt sanacije odlagališta komunalnog otpada Karepovac u Splitu. Također je radila na projektu povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije tvrtke Jadranka hoteli na Malom Lošinju.
Predsjednica Uprave Wiener osiguranja
Jasminka Horvat Martinović diplomirala je primijenjenu matematiku i informatiku na Prirodoslovnomatematičkom fakultetu u Zagrebu. Dodatno se usavršavala iz područja aktuarske matematike i osiguranja te je završila aktuarsku edukaciju u organizaciji Faculty and Institute of Actuaries London, Matematičkog odjela PMF-a i Hrvatskog aktuarskog društva nakon čega postaje licencirani aktuar. Tijekom poslovne karijere završila je Business performance management na Management Centre Europe u Bruxellesu.
Karijeru u osiguranju započela je 1998., a 2003. postaje članicom Uprave Generali Grupe te na toj poziciji ostaje do 2013. Od studenog 2013. zaposlena je u Wiener osiguranju VIG d.d. na mjestu članice Uprave. Od tada je odgovorna za neživotna osiguranja, suradnju s brokerskim kanalom, korporativna osiguranja i reosiguranje. U svibnju 2018. Erste osiguranje VIG pripojeno je Wiener osiguranju VIG, a Jasminka Horvat Martinović postala je nova predsjednica Uprave Wiener osiguranja VIG.
U prosincu 2020. godine uvrštena je na Liderovu listu deset najmoćnijih žena hrvatskog biznisa. Udruga MBA Croatia proglasila ju je managericom godine za 2020., a to posebno priznanje dodjeljuje se liderima i stručnjacima koje su članovi udruge prepoznali zbog iznimnog doprinosa u stvaranju boljeg i naprednijeg društva. 2020. godine dobitnica je i nagrade za menadžericu godine u kategoriji velikih poduzeća koju dodjeljuje Hrvatsko udruženje menadžera i poduzetnika CROMA.
Redovna je članica Hrvatskog aktuarskog društva, članica Upravnog odbora Hrvatskog ureda za osiguranje i članica Znanstvenog vijeća Centra za edukaciju djelatnika u osiguranju pri Hrvatskom uredu za osiguranje.