Hrvatsko udruženje menadžera i poduzetnika CROMA u suradnji sa Harburg-Freudenberger Belišće (HF) i DS Smithom organizirale su u četvrtak, 5. svibnja 2022. godine, s početkom u 11,00 sati, u prostoru tvrtke HF Belišće, Radnička ulica br. 5, panel diskusiju na temu „Izazovi na tržištu rada u Osječko-baranjskoj županiji“. Uslijed ekonomskih migracija i posljedično demografski osiromašene Slavonije, mnoge tvrtke s područja Osječko-baranjske županije i šire, suočavaju se s nedostatkom radne snage.
Na koji način prevladati aktualnu problematiku te koje aktivnosti poduzimaju gospodarstvenici za buduća razdoblja, koje aktivnosti poduzima Hrvatski zavod za zapošljavanje te da li sustav obrazovanja educira i osposobljava mlade za radna mjesta u njihovim tvrtkama govorili su sljedeći panelisti:
direktorica klastera Hrvatska i BiH DS Smith
direktor tvrtke Harburg-Freudenberger Belišće
predsjednik Uprave Altrad Limex
suosnivač i direktor MONO
projektni menadžer za EU-fondove i HR Saponia
voditeljica odjela za tržište rada HZZ Osijek
osnivač je i direktor agencije „K&K Promocija“
Uz paneliste, u diskusiji su sudjelovali i predstavnici Županije, Grada Osijeka i Belišća, kao i drugi menadžeri i poduzetnici iz regije.
Unatoč znatnom broju nezaposlenih na području OBŽ i Hrvatskoj (na dan 31.03.2022. 125.604 nezaposlenih u Hrvatskoj, u OBŽ – 15.369), mnoge tvrtke u Slavoniji kao i u Hrvatskoj svakodnevno se susreću s problemom nedostatka kvalificirane radne snage. Nakon uvodnog izlaganja Zorana Uranjeka, direktora tvrtke Harburg-Freudenberger, započela je diskusija s panelistima; točnije s Anom Soldo direktoricom klastera Hrvatska i BiH, DS Smith packaging, Andreom Božić projekt menadžericom iz Saponije, Ankicom Vučković – voditeljicom Odjela za tržište rada – HZZ podružnica Osijek, Josipom Markovcem predsjednikom Uprave Altrad Limex te Denisom Sušcem suosnivačem i direktorom IT tvrtke MONO.
Tijekom diskusije navedeno je niz razloga za navedeno stanje koje je dijelom utemeljeno u strukturi nezaposlenih (više od 26% nezaposlenih je starije od 55 godina kao i stupanj i profil naobrazbe), potom neadekvatnim školskim programima kao i uvjetima rada i primanjima radnika. Naglašeno je da postojeći sustav obrazovanja mora nužno ići u reformu i kao dobar primjer je naveden slučaj Trening centra koji je ustanovila tvrtka HF Belišće u kojem učenici iz strukovnih škola iz obližnjih gradova odrađuju praksu i stječu primjenjiva znanja i vještine. Iako, kako je jedan od diskutanata primijetio, dolazi do promjena u sustavu obrazovanja, te promjene kod nas vrlo su spore. Mi danas pokušavamo riješiti aktualne probleme, a o njima smo, kao i menadžeri i vlasnici, trebali promišljati i upozoravati prije 8 – 10 godina. Nažalost, niti Država nije ništa učinila u tom smislu, stoga i imamo situaciju kakva jest.
Upozoreno je da među mladima ne postoji interes za „rad s rukama“, odnosno da je potrebna promjena u percepciji javnosti te u tom dijelu i nadležno ministarstvo i državne agencije kao i strukovne organizacije moraju sustavno pristupiti navedenom problemu. S ciljem povećanja plaća, kao jedan od gotovo osnovnih uvjeta zadržavanja postojećih i privlačenje novih radnika, potrebno je pristupiti poreznom rasterećenju rada.
Nužan je brzi dogovor svih partnera uz uvažavanje realiteta, no mi uz, kako je naglašeno, ovakvo porezno opterećenje na rad ne možemo biti konkurentan poslodavac i to će rezultirati napuštanjem i naših kompanija, ali i napuštanjem Hrvatske. Zadnji popis stanovništva nam je najozbiljnije upozorenje. Kako u Slavoniji tako i u ostatku Hrvatske.
Po završetku panela, svi sudionici su obišli proizvodne pogone Harburg-Freudenberger Belišće.